VEN, DO HOR PODLE TOMÁŠE BATI

Už máte plán na nedělní výlet? Věděli jste, že Tomáš Baťa byl mimo jiné také milovníkem turistiky?

V dnešní době, kdy je omezeno cestování do zahraničí spoustu lidí také láká horská turistika. Pobyt v horách byl také součástí života rodiny Tomáše Bati. Tomáš například rád jezdil do Tater, jeho syn Tomík zase s oblibou lyžoval na moravských horách.

Na jeden dobrodružný příběh o lyžování na Pradědu a ztrátě ve sněhové bouři vzpomíná účastník Josef Vaňhara: „Vrchol Pradědu vskutku daleko nebyl, ve vířícím šedivu se konečně zhmotňoval tmavší stín a nabýval obrysů stavby. Ještě posledních pár metrů a pak … Tehdy, před půlstoletím, byla na vrcholu nejvyšší hory Jeseníků meteorologická stanice ve stavbě z kamene, o docela malé základně. Vcházelo se do ní těžkými kovovými dveřmi, jakými se chránívaly třeba sklady před nevítanými návštěvníky. U těch zamčených dveří se namáhali ti před námi v marné námaze lyžemi je vypáčit. Bylo to marné, stanice byla neobydlena, mrtvá a pustá jako všechno kolem. Nebyl čas na rozmýšlení. Ve snaze najít alespoň závětrnou stranu objeli jsme čtyři holé zdi stavby, abychom zjistili, že tu žádné závětří neexistuje. A také žádné tyče, které by označovaly směr kudy z vrcholu. Klackové mezi letními turisty tyče tady, jako nezřídka jinde, vylámali. Pak už zbývalo poslední: pryč odtud, dolů, a hned!“

Tento a mnoho dalších příběhů naleznete v nově připravované knize Josefa Vaňhary, kterou pro Vás Nadace Tomáše Bati chystá na letní měsíce.

Vyberte měnu
CZKČeská koruna
EUR Euro