OSOBNOSTI FIRMY BAŤA – ŘEDITEL JOSEF HLAVNIČKA

24. květen je výjimečný den, a tak si dovolíme s vámi sdílet vzpomínku na jednoho z významných baťovských ředitelů – Josefa Hlavničky.
Před 77 lety, 24. května 1943 zemřel ředitel firmy Baťa Josef Hlavnička. Narodil se v Lomnici nad Popelkou ve východních Čechách, vyučil se v textilnictví a k firmě Baťa nastoupil na přelomu let 1918-1919 jako účetní. Pracovitost, otevřená povaha i touha se učit novým věcem jej brzy dovedly k vyšším pozicím. Jistě tomu také napomohla známost s Marií Baťovou (sestra J. A. Bati, nevlastní sestra T. Bati) s níž se v únoru 1924 oženil.

Z pozice vedoucího nákupu hodně cestoval po cizině (Francie, Anglie,…), počátkem třicátých let řídil výstavbu průmyslového a zahradního města na otrokovickém Bahňáku. Na počátky budování Bahňáku Hlavnička později vzpomínal:

„V květnu 1931 seděl se mnou … Tomáš Baťa na kmeni stromu, který povodeň připlavila na louku Bahňáku. Hleděli jsme na široké lány močálovitých luk, kde běhaly srnky, létali bažanti a v močálech kuňkaly žáby. Předkládal jsem šéfovi právě rozpočty na postavení tří nízkých budov: punčochárny, přádelny vlny a plsťárny na Bahňáku. Po chvíli mlčení řekl mi šéf: „Josefe, zde nebudeme dělat prozatím nic, tu je mnoho nerozřešených problémů.“ To bylo ve čtyři hodiny odpoledne. Druhý den ráno mne však zavolal a řekl: „Dej sem ty rozpočty, rozmyslel jsem si to – začneme“ – a podepsal postavení tří budov.“ Josef Hlavnička měl vždy blízko ke svému švagru J. A. Baťovi, tak není divu, že po Janově odchodu do USA, jej Hlavnička zastupoval v nejužším vedení firmy Baťa. Stejně jako jiní ředitelé musel udržovat rovnováhu mezi příkazy okupantů a svým československým cítěním. Ve volném času se věnoval filatelii, včelaření a zemědělství, k čemuž zakoupil velkostatek Zdislavice poblíž Kroměříže. V květnu 1943 ve 46 letech zahynul při dopravní nehodě na železničním přejezdu. Po válce rodina Josefa Hlavničky odjela za Janem A. Baťou do Brazílie, kde žije dodnes. 🇧🇷

Více o životě v baťovském Zlíně dozvíte v námi nově připravovaném reprintu knihy Josefa Vaňhary – Příběh jednoho muže a jednoho města. Na knihu se můžete těšit následující měsíc.

Vyberte měnu
CZKČeská koruna
EUR Euro