Zlíňané ho kdysi znali jako Tomíka. Ve světě, na všech kontinentech, to byl prostě Bata. A v závěrečných devatenácti letech života to pro nás byl zase československý a český – Tomáš Baťa junior.

Školní vzdělání získával ve Zlíně, Londýně, Lausanne. Praktické zkušenosti ve výrobě a obchodu sbíral v letech 1932-1939 v podnicích rodinné firmy v Československu, Německu, Švýcarsku, Anglii a Belgii. A potom nám zmizel z očí – r. 1939 odešel do exilu do zámoří a začal budovat baťovský podnik v kanadské Batawě. A zároveň tehdy, ve válečných letech podporoval československou exilovou vládu v Londýně. Hned po osvobození se v britské uniformě vrátil do Československa – avšak mohl jen přihlížet,  jak se tu r. 1945 znárodňují rodinné baťovské podniky.

A tak mladý Tomáš Baťa zůstal na Západě, a zase nám zmizel z očí, tentokrát na celých 44 let.           V Londýně zřídil r. 1945 novou firemní centrálu a spravoval z ní síť baťovských továren a prodejen, které zůstaly v demokratických zemích Evropy, Ameriky, Afriky a Asie a firma provozovala 2 168 vlastních prodejen. V r. 1946 zaměstnával 34 000 zaměstnanců v 38 továrnách a firma se rozbíhala k impozantnímu rozmachu – v r. 1962 měla výrobní a obchodní aktivity v 79 zemích světa: 66 továren, 4 100 prodejen, 65 000 zaměstnanců. O tom se ve Zlíně a v Československu nevědělo. V zemi socialismu se nesmělo mluvit o úspěšném kapitalistovi,  jméno Baťa bylo tabu.

Z Londýna přenesl Tomáš Baťa junior sídlo firmy r. 1964 do Toronta a růst podnikání pokračoval. V r. 1975 je Tomáš junior šéfem ohromné firmy, která podniká v 89 zemích, patří k ní 98 společností, 90 000 zaměstnanců, 5 000 prodejen, 90 továren s roční výrobou 250 milionů párů bot. Baťu vyhledávali novináři prestižních listů od Japonska po Ameriku, působil v mezinárodních hospodářských organizacích, stal se známou osobností. Ve zlínském (tehdy gottwaldovském) Svitu byli vyčleněni odborníci, aby ve světovém tisku sledovali všechno, co se o Tomáši Baťovi juniorovi psalo, byly to však informace pouze pro přísně uzavřený okruh lidí.

Teprve po listopadu 1989 mohlo Baťovo jméno opět zaznít naplno. Tomáš junior přijel v prosinci 1989 a jeho cesta směřovala do Zlína. Na náměstí jej bouřlivě přivítalo desítky tisíc lidí. Pro Tomáše J. Baťu, jak později řekl, to byl jeden z nejpůsobivějších zážitků jeho života. Tento světoznámý podnikatel  mohl být po mnoha letech znovu mezi svými Zlíňáky.

Jeho návrat nebyl jen sentimentálním okamžikem, ale také příležitostí jak své vlasti pomoci. Jednou z jeho prvotních aktivit bylo samozřejmě znovuzaložení a obnova firmy Baťa v Československu. To se po složitých jednáních s tehdejší federální vládou za ne právě výhodných podmínek podařilo a firma mohla začít zaměstnávat nové spolupracovníky. Jakožto předseda obchodního a průmyslového poradního výboru OECD pro transformaci zemí Střední a Východní Evropy se zasloužil o vstup Československa do této organizace.

Vědom si obrovského deficitu lidí s podnikatelskými zkušenostmi přivedl s sebou jednu z největších vzdělávacích institucí, která vychovává mladé podnikatele, Junior Achievement.  Tato organizace funguje na stovkách českých škol a celkem ve120 zemích světa.

Padesát let nemohl podporovat region Zlínska a společnost v České republice. Proto se rozhodl k 1. květnu 1998 v navrácené rodinné vile ve Zlíně založit nadaci Tomáše Bati, která slouží rozvoji mladých lidí. Nadace podporuje vzdělávání, kulturu, vědu a výzkum.  Je ochráncem a šiřitelem baťovského odkazu.

S jeho jménem bude také neodmyslitelně spojeno založení University Tomáše Bati ve Zlíně, které propůjčil jméno svého otce a u jejíhož zrodu stál. Byl také jejím prvním předsedou správní rady.

V roce 2007, coby pokračovatel svého otce a reprezentant tradic baťovského podnikání, převzal pan Tomáš J. Baťa v Londýně prestižní cenu za 70 let působení podnikatele se sociálním cítěním. Ne každé město se může pochlubit tak významným rodákem, zvláště když je jméno Baťa světové známým a vždy bude spojováno s naším městem Zlínem.

manželka Sonja Bata

Vyberte měnu
CZKČeská koruna
EUR Euro